top of page

Vücut Yağ Oranı Hesaplama

Yağ Oranı Hakkında Her Şey

Bu yazımızda vücut yağ oranı nasıl ölçülür? İdeal yağ oranı nedir? Yağ Oranımı nasıl düşürebilirim? gibi sorulara değineceğiz.

Yağlar vücutta insanın genel ruh halini ve fiziksel durumunu etkileyen pek çok hormon üretir. Yapılan onca araştırmalar gösteriyor ki özellikle karın bölgesinde ki fazla yağlanmalar pek çok hormon salınımının doğal dengesini olumsuz etkiliyor. Ayrıca bu bölgede ki yağlanmalar Kardiyovasküler sistemi olumsuz etkileyerek ; Yüksek Kolesterol, Damar Tıkanıklığı hatta Kalp Krizine bile sebep olabiliyor.

Yağların kötü ünvanı olmasına rağmen pek çok önemli işlevi olduğunu da unutmamak gerekir. Ama yararlı yanlarının, kötü yanlarını geçmemesi için ideal yağ oranı çok önemlidir. Son olarak yağ oranı cinsiyet, yaş, yaşam tarzı gibi değişkenlere bağlı olarak kişiden kişiye farklılık gösterir.

ABD Metodunu Göz Önüne Alın.

Bu denklemde erkekler için boyun ve bel bölgesinin ölçüleri kullanılırken kadınlar için için bu hesaba kalça ölçüsü de dahil edilmiştir.

Boyun ölçüsü yaparken adem elmasının altından veya üstünden hafifçe aşağıya ölçüm yapılmasına dikkat edilmelidir.

Vücut Yağ Oranı Nasıl Ölçülür ?

Vücut yağ oranını ölçmek için pek çok farklı metot vardır.

Bu konuda en doğru ölçümü veren cihaz, kişinin kemik yoğunluğuna bakıp ölçüm yapan ''DXA SCAN'' adlı ölçüm türüdür. Hata payı yalnızca %1 olmak ile birlikte tahmin edebileceğiniz gibi herkesin ulaşabileceği bir metot değildir. Aynı zamanda pahalı bir yöntemdir.

Genel olarak en sık karşılaştığımız bir başka ölçüm cihazı ise kuşkusuz Tanita gibi tartılar. Vücuda belli elektrik dalgası yayarak ölçüm yapan bu cihazlarda yanılma payı %8 'e kadar çıkabiliyor.

Bir diğer ölçüm çeşidi ise ''Kaliper'' ölçümdür. Bu ölçümde vücudun belli bölgelerinde ki deri kıvrımını ölçerek sonuca ulaşılır.

dxa scan yağ oranı, yağ oranı ölçme metotları, yağ oranı nasıl ölçülür, yağ oranı hesaplama, yağ oranı ölçme türleri

''DXA SCAN''

tanita, tanita yağ oranı ölçme, tanita yağ oranı hesaplama, tanita yağ oranı ölçme metotları, yağ oranı hesaplama türleri

''Tanita''

''Kaliper''

Ve son olarak bahsedeceğim test ; Vücudun belirli bölgelerinin ölçümleri alınarak yapılan matematiksel işlemler sonucu elde edilen bir testtir. Bu test herkes tarafından kolaylıkla uygulababilir olması, maliyetsiz olmasının yanında hata oranı yalnızca %4' dür. 

Bu yönetim adı ''ABD'' yöntemidir.

Yukarıda ki hesaplayıcı da cinsiyetinizi seçip gerekli yerleri doldurduktan sonra Yağ Oranınızı öğrenebilirsiniz. 

İdeal Yağ Oranı Nedir?

idel yağ oranı, kadınlar için ideal yağ oranı, fit bireyler için yağ oranı, sporcular için yağ oranı, obezler için yağ oranı , ideal yağ oranı, yağ oranımı nasıl düşürebilirim

Vücut Yağ Oranımı Nasıl İdeal Seviyeye Getiririm ?

Şunu merak ediyor olmalısınız? Spora yeni başladınız kilo mu almalısınız yoksa kilo mu vermelisiniz ? Hem yağlısınız hemde zayıfsınız nasıl bir yol izlemelisiniz. Burada önemli nokta önemli nasıl bir beslenme nasıl bir antrenman izlemeniz gerekiyor bunu bilmeniz. Bunun için her şeyden önce yağ oranınızı bilmeniz gerekiyor. Yağ oranı vücut kompozisyonu için kaslardan sonra ki en önemli parametredir. Sağlıklı bir vücut için kas miktarımızı maksimum şekilde arttırıp yağ oranını hem sağlık hemde estetik görünüm için minimum seviyede tutmamız gerekir. Bunun için en iyi yol KARDİYO egzersizleridir.

Spora Başlarken;

Zayıf Olanların : Yağ oranları yüzde 15' e çıkana kadar hem yağ oranını hem kas oranını arttırmaları gerekiyor. Bunun yanında günlük aldığımız kaloriyi planlı bir şekilde arttırmanız gerekiyor. Bu rakama yani %15 'e ulaştıktan sonra kas kütlenizi arttırıp yağ oranınızı düşürerek ideal kiloda kalabilirsiniz . İdeal kilonuzu hesaplayıcılar dan ölçebilirsiniz.

Şişman Olanların : Yağ oranınızın % 20 % 25 in üzerinde ve pek fazlada güçlü değilsiniz yapmanız gereken kalori açığı ortaya çıkararak yağ oranınızı %12 -13 'e düşürmekten geçiyor. Yapacağınız bu kalori açığı 600 700 kalori olabilir. İdead yağ oranına ulşana kadar güçlenmeye çalışın.

Hem Yağlı Hemde Zayıf Olanların : Almanız gereken kalori ; Günlük ihtiyacınız kadar olmalıdır. Ne az ne fazla olan bu miktarını koruyarak aynı zamanda düzgün planlı güçlenme ile kas kütlenizi arttırmanız gerekir. Bu süreçte yağ oranınız da düşecektir.

kardiyo egzersizleri, kardiyo rehberi, en iyi kardiyo programı, kardiyo nedir, kardiyo nasıl yapılır, kardiyo yaparken dikkat edilecek noktalar, hııt kardiyo, lıss kardiyo, kardiyo, yağ yakmak için kardiyo

Gördüğünüz gibi hepsinde olay kalori miktarından geçiyor. Günlük almanız gereken kalori miktarını hesaplayıcılar dan öğrenebilirsiniz. 

Yazımı bitirmeden önce şunu da söylemek istiyorum en başta bahsettiğim hata oranları hep aynı metodu izlediğiniz taktirde önemli arz etmemektedir. Burada önemli olan nokta gelişiminizi gözlemlemenizdir. Ölçüm yaparken günün saati, açlık durumunuz gibi şartları eşitleyerek tüm ölçümlerde aynı şartları sağlamaya dikkat edin.

yağ yakma, yağ oranına göre vücut görünümü, yağ oranına göre vücudun görünüşü, yağ oranımı azaltınca nasıl gözükürüm, yağ oranı azaltma, kilo verme, yağ yakma

Bu konu ve diğer Her şey için Yorum-Düşünce ve Sorularınız yorum bölümüme yazabilirsiniz.

Bizimle paylaşın.

submaksimal.com Ekibi olarak görüş, öneri ve sorularınıza çok önem veriyoruz.

Sosyal Medya adresiniz ile giriş yapabilir ya da sadece isim ve mailinizi girerek yorum yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

submaksimal.com Ekibi olarak pek çok konu hakkında bildiklerimizi sizlere aktarmaktan mutluluk duyuyoruz. 

bottom of page