top of page

Bel-Kalça Oranı Hesaplama

Bu yazımızda Bel-Kalça Oranı nasıl hesaplanır? Bizim için ne anlam ifade eder ? Doğru bir hesap mıdır?  İdeal oran kaç olmalı? gibi sorulara değineceğiz.

Bel-Kalça Oranı Bel ve Kalça çevresinde depolanan yağ oranımıza bakar. Vücutta bulunan yağın dağılımının basit ama kullanışlı formülüdür.

Yapılan hesaplarda sadece toplam yağ miktarına bakmak yeterli olmayacaktır. Aynı zamanda yağın dağılımını yani hangi bölgede toplandığınıda değerlendirmek sağlık için çok önemlidir.

Bel-Kalça Oranı Nasıl Hesaplanır

Bel-Kalç Oranını bilgilerinizi yazarak size sunduğumuz araç ile çok kolay bir şekilde bulabilirsiniz. Aynı zamanda formülüde çok basit olduğu için dilerseniz kendiniz hesap yapabilirsiniz. Formül: Bel Çevresi / (Bölü )Kalça Çevresidir. Bel bölgesini en ince kısmından ve kalçanızı en geniş olduğu kısımdan ölçmeniz gerekir.

Bel-Kalça Oranı Ne Anlam İfade Eder ?

Uzmanlar tarafından oluşturulan Bel- Kalça Oranı pek çok araştırmalar sonucu ortaya çıkan veriler

ile oluşturulmuştur. Bu verilere göre Kadınlar ve Erkeklerin Bel Genişliği ile Kalça genişliğinin birbirine oranına bakılır. Yani vücudun yağ oranıyla birlikte yağı depoladığı yerin sağlığımız üzerinde önemli etkisi vardır.

Bel-Kalça Oranına bakılırken belirli oranlar belirli gruplarda yer alır.

Bu Gruplar : Armut, Avakado ve Elma  olarak 3 gruptur.

Yukarıda bulduğunuz sonuca göre kendi grubunuzu yanda da görebilirsiniz.

bel kalça oranı ve anlamları, armut tip vücut, elma tipi vücut, avakado tipi vücut, bel kalça oranına göre vücut tipleri, bel kalça oranı hesaplama, bel kalça oranı nasıl hesaplanır, bel kalça oranı, bel kalça oranu hesaplama, bel kalça oranı, belin kalçaya oranı kaç olmalı

Kadınlarda ideal bel kalça oranı 0,80 ve altı olarak kabul edilir. Genel duruma bakacak olursak;
• 0,80 ve altı: Düşük Düzey Sağlık Riski
• 0,81 - 0,84: Orta Düzey Sağlık Riski,
• 0,85 ve üstü: Yüksek Düzey Sağlık Riski demektir. Eğer oran yüksek ise ve sağlık riski var ise kalp-damar hastalıkları, kanser, yüksek tansiyon, alzheimer gibi hastalıklara yakalanma riskini artırmaktadır.

Kadınlarda Bel Kalça Oranı Ne Olmalı?

Erkeklerde ideal bel kalça oranı ise 0,95 ve altı olmasıdır. Tüm oranlara bakarsak ;

 • 0,95 ve altı: Düşük Düzey Sağlık Riski,

 • 0,96 - 1,0: Orta Düzey Sağlık Riski,

 • 1,01 ve üstü: Yüksek Düzey Sağlık Riski demektir. Eğer oran yüksek ise ve sağlık riski var ise kalp-damar hastalıkları, kanser, yüksek tansiyon, alzheimer gibi hastalıklara yakalanma riskini artırmaktadır.

Erkeklerde Bel Kalça Oranı Ne Olmalı?

Yukarıda tabloda gördüğünüz gibi eğer bir elma kategorisinde bulunuyorsanız , Armut şekline göre daha fazla sağlık riskiniz olur. Bunun nedeni Bel-Kalça oranının sağlık riski ile doğrudan ilişkili olmasıdır. Belinizin etrafında daha çok yağ varsa kalp rahatsızlığı, diyabet gibi hastalıklara yakalanma riskiniz kalçasında yağ olan kişiye oranla daha fazladır. İdeal olarak bel kalça oranı Kadınlar için 0,80 veya daha az Erkekler için ise 0,95 veya daha az olmalıdır.

Bu noktada Beden Kitle İndeksiniz ideal olarak gözükürken Bel-Kalça Oranınız sağlıksız olabilir. Bu noktada Beden Kitle İndeksinizin tam olarak tek başına yeterli olmadığını gözlemleyebiliriz.

Bel - Kalça Oranı Hesabı Doğru Mudur? İşe yarar mı?

Bir çok sağlık kuruluşu ve diyetisyen Bel-Kalça Oranı hesabını kullanır.  Beden Kitle İndeksi ile birlikte bu hesabıda yapmanız sizi en doğru sonuca götürecektir. Şunu söylebilirim ki bu veriler hem sporcular için hemde sedanter bireyler için hemen hemen doğru sonuçları veriyor. Eğer sağlı riski olan bir kategoride yer alıyorsanız. İyi bir diyetisyene görünmekte ve spor yapmıyorsanız doğru, bilimsel bir şekilde spor yapmanız çok önemlidir.

Bel-Kalça Oranınızı İyileştirmek, Kilo Almak veya Vermek için :

Kilo vermek için:  Bu hedefiniz için günlük kalori ihtiyacınızdan daha az kalori alarak açık yaratmanız gerekiyor. Çok fazla açık ortaya çıkarmak bedeninizde stres oluşturarak kilo verme sürecinize zarar verebilir. Bu sebeple yavaş ve kararlı kilo verme hedefiyle kalori açığı oluşturmalısınız. Bu döneme genelde ''DEFİNASYON DÖNEMİ'' denir.

Ayrıntılı bilgi için kilo verme sürecinde size yardımcı olmasını umduğum Kilo Vermek İstiyorum adlı yazımı okuyabilirsiniz.

kilo verme rehberi, nasıl kilo verebilirim, kilo vermek için ne yapmalıyım, kilo verirken dikkat edilecek noktalar, sağlıklı kilo verme, bilimsel olarak kilo verme, yağ yakma, yağ oranı nasıl azaltılır, yağ oranı düşürme, ideal yağ oranına ulaşma, definasyon dönemi, definasyon nedir, makro besin ögelerinin kilo almada ki yeri
kilo alma rehberi, nasıl kilo alınır, sağlıklı kilo alma, bulk dönemi, bulk nedir, kas kütlesini arttırma, kas kazanma, kaslanma, nasıl kilo alırım, kilo alırken dikkat etmemiz gereken noktalar, kilo almak için önemli noktalar, kilo almak için ne yemeliyim, hangi makro besin ögesini yemeliyim, kilo almak için ne kadar protein yemeliyim kilo almak için ne kadar karbonhidrat yemeliyim

Kilo almak için: Günlük almanız gereken kaloriden daha fazla besin tüketerek bunu yapabilirsiniz.. Buradaki önemli nokta ise hızlı kilo alımının yanlış olduğu. Zira hızlı kilo almak için aşırı kalori tüketimi yağ kütlesinin artışına neden olacaktır.

Ayrıntılı bilgi için kilo alma sürecinde size yardımcı olmasını umduğum Kilo Almak İstiyorum adlı yazımı okuyabilirsiniz.

Bel - Kalça Oranına Göre

Sağlıklı Kategoride Olmanın Yararları

 • İdeal olan kişiler kendisini daha dinç ve dinamik hisseder

 • Pastörünüz iyidir. Özellikle omurgalara binen yük çok daha doğrudur.

 • Bel ağrısı yaşamazsınız

 • Sabahları uyanırken uyanma güçlüğü çekmez ve güne daha hızlı başlar.

 • Bağışıklılık sistemi daha iyidir.

 • Öğrenme ve konsantrasyon açısından daha iyidir. Çabuk öğrenir

Bel - Kalça Oranına Göre

Sağlıksız Kategoride Olmanın Zararları

 • Daha çabuk hastalanırsınız. Özellikle kronik hastalıklara açık hale gelirsiniz

 • Çok sık bel ağrısı yaşarsınız.

 • Omurlara binen yük fazladır.

 • Postürünüz kötüye doğru gider

 • Günlük hayat kalitenizi düşürecek baş ağrısı, halsizlik, konsantrasyon güçlüğü gibi pek çok hastalığa açık hale gelirsiniz.

 • Sabahları güne yorgun başlarsınız, uyanamazınız.

Bu konu ve diğer Her şey için Yorum-Düşünce ve Sorularınız yorum bölümüme yazabilirsiniz.

Bizimle paylaşın.

submaksimal.com Ekibi olarak görüş, öneri ve sorularınıza çok önem veriyoruz.

Sosyal Medya adresiniz ile giriş yapabilir ya da sadece isim ve mailinizi girerek yorum yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

submaksimal.com Ekibi olarak pek çok konu hakkında bildiklerimizi sizlere aktarmaktan mutluluk duyuyoruz. 

bottom of page