top of page

Vücut Kitle İndeksi Nedir 

Vücut Kitle İndeksi Nasıl Hesaplanır 

Bu yazımızda Vücut Kitle İndeksi nasıl hesaplanır? Ne anlama gelir ? Vücut Kitle İndeksi Sonucu ne anlam ifade eder? Doğru bir hesap mıdır?  Vücut Kitle İndeksim kaç olmalı? gibi sorulara değineceğiz.

Vücut kitle indeksi hem çocuklarda hem de yetişkin bireylerde beslenme durumunu göstermede kullanılan oldukça objektif bir ölçüttür. Vücut Kitle İndeksi çok kolay hesap edilen (ağırlık [kg]/boy2 [m]) ve klinik değerlendirmede deri altı ve toplam vücut yağının iyi bir göstergesi olarak kabul edilir. Özellikle obezitenin değerlendirilmesinde Vücut Kitle İndeksi’nin kullanılması önerilmektedir.. 

Vücut kitle indeksi kişinin boy ve kilosu arasında ki uyuma bakarak bize bazı veriler sunar.

Vücut Kitle İndeksi değeri sık sık sağlık sektöründe, kişilerin sağlık durumunu ortaya koymak için kullanılan bir değerdir. Bu değer iki yaşından büyük çocuklarda ve gençlerde klinik olarak obezitenin ve zayıflığın tanımlanmasındaki en önemli belirleyicidir.Bu değere göre kişiler belirli bir gruba alınır ve sonuca kendi başlarına varıp buna göre önlem alıbilirler.

Yukarıda ki hesaplayıcının sonucuna göre ;

vücut kitle indeksi nedir, vücut kitle indeksi, vücut kitle indeksine göre hangi aralıktayım, vücut kitle indeksi sınıflandırma, ideal kilo nedir, ideal kilo kaç olmalı, vücut kitle indeksi hesaplama

Vücut Kitle İndeksi Aralıkları : 

0–18,4 : Zayıf

18,5–24,9 : Normal

25,0–29,9 : Fazla kilolu

30,0–34,9 : Şişman (1. sınıf Obez)

35,0–44,9 : Şişman (2. sınıf Obez)

45,0 ve üstü : Aşırı Şişman ( 3. sınıf aşırı Obez)

Vücut Kitle İndeksi Doğru Sonuç Verir mi ? 

Bir çok sağlık kuruluşu Vücut Kitle İndeksini kullanır. Gerçek şu ki bu ölçüt spor yapmayan sedanter bireyler için genel olarak doğru sonucu veriyor. Lakin özellikle vücut geliştirme sporu yapan kişiler için doğru sonucu vermiyor. Bunun sebebi hesap yaparken yağ ve kas kilosu ayrımı yapmadan tüm vücut ağırlığını işleme alması. Spor yapan biriyseniz benim tavsiyem vücut kitle indeksi yerine yağ oranınızı takip edip onun gelişimine odaklanmanız.

Vücut Kitle İndeksine Göre Kilonuz Fazla veya Az ise :

Kilo vermek için:  Bu hedefiniz için günlük kalori ihtiyacınızdan daha az kalori alarak açık yaratmanız gerekiyor. Çok fazla açık ortaya çıkarmak bedeninizde stres oluşturarak kilo verme sürecinize zarar verebilir. Bu sebeple yavaş ve kararlı kilo verme hedefiyle kalori açığı oluşturmalısınız. Bu döneme genelde ''DEFİNASYON DÖNEMİ'' denir.

Ayrıntılı bilgi için kilo verme sürecinde size yardımcı olmasını umduğum Kilo Vermek İstiyorum adlı yazımı okuyabilirsiniz.

kilo verme rehberi, nasıl kilo verebilirim, kilo vermek için ne yapmalıyım, kilo verirken dikkat edilecek noktalar, sağlıklı kilo verme, bilimsel olarak kilo verme, yağ yakma, yağ oranı nasıl azaltılır, yağ oranı düşürme, ideal yağ oranına ulaşma, definasyon dönemi, definasyon nedir, makro besin ögelerinin kilo almada ki yeri
kilo alma rehberi, nasıl kilo alınır, sağlıklı kilo alma, bulk dönemi, bulk nedir, kas kütlesini arttırma, kas kazanma, kaslanma, nasıl kilo alırım, kilo alırken dikkat etmemiz gereken noktalar, kilo almak için önemli noktalar, kilo almak için ne yemeliyim, hangi makro besin ögesini yemeliyim, kilo almak için ne kadar protein yemeliyim kilo almak için ne kadar karbonhidrat yemeliyim

Kilo almak için: Günlük almanız gereken kaloriden daha fazla besin tüketerek bunu yapabilirsiniz.. Buradaki önemli nokta ise hızlı kilo alımının yanlış olduğu. Zira hızlı kilo almak için aşırı kalori tüketimi yağ kütlesinin artışına neden olacaktır.

Ayrıntılı bilgi için kilo alma sürecinde size yardımcı olmasını umduğum Kilo Almak İstiyorum adlı yazımı okuyabilirsiniz.

Vücut Kitle İndeksi Nasıl Hesaplanır

Vücut Kitle İndeksinizi kendiniz bulmak istiyorsanız veya formülü merak edenlerin olacağını düşündüğüm için bölümü eklemek istedim. Vücut kitle indeksi hesabı oldukça kolaydır: Formül “Kilogram cinsinden Vücut ağırlığının, metre cinsinden boyunun karesine bölümüdür''. Aşağı fotoğrafta daha iyi anlayacaksınız.

vücut kitle indeksi formülü, vücut kitle indeksi hesaplama, vücut kitle indeksi, vücut kitle indeksi nasıl bulunur

Bu konu ve diğer Her şey için Yorum-Düşünce ve Sorularınız yorum bölümüme yazabilirsiniz.

Bizimle paylaşın.

submaksimal.com Ekibi olarak görüş, öneri ve sorularınıza çok önem veriyoruz.

Sosyal Medya adresiniz ile giriş yapabilir ya da sadece isim ve mailinizi girerek yorum yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

submaksimal.com Ekibi olarak pek çok konu hakkında bildiklerimizi sizlere aktarmaktan mutluluk duyuyoruz. 

bottom of page