top of page

Aktivite Sırasında

Harcanan Kalori Hesaplama

Bu yazımızda yaptığınız herhangi bir aktivite sırasında ne kadar kalori yakarız?  Egzersiz sırasında harcanan kalori ne kadardır ? En çok kalori yaktıran egzersizler hangileridir?  gibi sorulara değineceğiz.

Sağlıklı bir yaşam sürmek ve kilo alma-verme hedeflerine ulaşmak için Vücuda alınan kalori ile yakılan kalori arasında ki ilişki çok önemlidir. Gün içinde yaktığımız kalori miktarını bilmem bize günlük kalori ihtiyacı hesabı yaparken yardımcı olacaktır. Hatta yardımcı olacak kelimesi yerine direk etkiler demek daha doğrudur. Harcanan kaloriyi hesaplama aracı ile yaptığınız herhangi bir aktivitede veya sporda ne kadar kalori harcadığınızı bulabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey hesaplama aracına aktivite türünü ve vücut ağırlığınızı yazdıktan sonra hesaplama butonuna tıklamak. Bunun sonucu olarak yaptığınız aktiviteye ve bu aktiviteyi devam ettirme sürenize göre harcadığınız kaloriyi görebilirsiniz. 

Kalori Hesaplama Araçları Doğru Sonuç Veriyor mu ? Nasıl Hesaplama Yapılıyor?

Yapılan her aktivitenin belirli vücudumuzda belirli bir yükü vardır. Bu yükler araştırmalar sonucu belirli işlemler ile formülize edilmiştir. Yapılan araştırmalarda denek grupları belirli aktivitelere tabii tutularak harcadıkları kalori hesaplanmış ve belirli aktiviteleri 1 dakikada yakılan kalori ortaya koyulmuştur. Hesaplama aracıda bu verileri kullanarak size en doğru sonucu vermeye çalışır.

Peki bu hesap doğru sonucu veriyor mu ? Aktivite sırasında harcanana kalori miktarı pek çok ile doğrudan ilişkilidir. Kişinin yaşı, vücut yağ oranı, kardiyovasküler durumu gibi pek çok nokta önemlidir. Bu hesaplama aracı genel elimizde başka bir imkan yokkken kullanabileceğiniz bir araçtır. İmkanınız varsa ki bu en güzeli olur polar saat, Xaomi Mi Band gibi cihazlar ile harcanan kalori hesaplamayı daha kişiye özel, daha doğru, daha bilimsel bir hale çevirebilirsiniz. Benim önerim Polar saatler :)

En Çok Kalori Yaktıran Aktiviteler 

Elbette yapılan aktivitenin türüne göre yakılan kaloride değişiklilik gösterir. Yapılan araştırmalar sonucu aktiviteye göre yakılan kaloriyi fotoğrafta görebilirsiniz.

30 dakikada ne kadar kalori yakabilirsiniz, en çok kalori yaktıran egzersizler, kalor yakma, en iyi kalori yakan aktiviteler, kalori yakmak için ne yapmalıyım, en çok kalori yakan egzersizler

Yapılan bir başka araştırmada en çok kalori yaktıran egzersizler aşağıda ki gibi sıralanmıştır. Gördüğünüz gibi en çok kalori yakan egzersizlerin başında ip atlamak geliyor.  Unutmayın ki Stres kırığı gibi rahatsızlıklar yaşamamak için ip atlamayı kademeli olarak arttırmanız gerekir.

bir saatte ne kadar kalori yakabilirsiniz, en çok kalori yaktıran egzersizler, kalor yakma, en iyi kalori yakan aktiviteler, kalori yakmak için ne yapmalıyım, en çok kalori yakan egzersizler, saat başına en çok kalori yaktıran aktiviteler

Makro Hesabı

Kalori çok şeydir ama asla her şey değildir. Bu noktada aldığımız kalori ve yaktığımız kalori miktarının yanında alınan bu kalorinin hangi kaynaklardan alındığı da çok önemlidir.bu sebepten ötürü iyi bir makro dağılımı çok çok önemlidir. Makro Besinler Hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için yazımıza göz atabilirsiniz.

Makro Besinler: Karbonhidrat, Yağ, Protein, Lifler, Su ve Makrominerallerin ana başlığıdır. Makro besinlerin tüketiminin birbirine oranı çok önemlidir. Yani kalori hesabı yaparken toplam almanız gereken kaloriyi hangi besinlerden, ne kadar almalıyız? gibi sorular çok önemlidir. Besinlerin enerji değeri, bileşimindeki besin ögelerinin çeşit ve miktarlarına göre farklılık gösterir.

Besinlerin verdiği enerji miktarı ‘bomba kalorimetre’ denilen bir araçla ölçülür. Kalorimetrede yakıldığında, 1gr yağ 9,45, Karbonhidrat 4.1–4.2, protein ise 5.65 kalori verir. Enerji veren maddelerin birer gramının oksitlendiğinde vücuda sağladığı ortalama enerji miktarları:

 Protein : 4,0 kal = 16,8 kJ = 0,0168 MJ

 Karbonhidrat : 4,0 kal = 16,8 kJ = 0,0168 MJ

 Yağ : 9,0 kal = 37,8 kJ = 0,0378 MJ

Besinlerdeki karbonhidrat, yağ, protein miktarları laboratuvarlarda özel yöntemlerle bulunur. Bu miktarlara göre besinin vereceği ortalama enerji miktarı hesaplanabilir.

Makro Besinler Hakkında Her Şey ve Makro Besin Hesaplaması için Tıklayın!

makro besinler, makro besinler nelerdir, makro besinler hakkında bilgiler, hangi makro besinden ne kadar almalıyım, günlük protein ihtiyacı, günlük karbonhidrat ihtiyacı, günlük yağ ihtiyacı, sağlık tabağı, hangi besinden ne kadar yemeliyiz, sağlıklı beslenmek için hangi gıdalardan ne kadar yenilmeli, günlük kaloriler hangi besinlerden tüketilmeli

Bu konu ve diğer Her şey için Yorum-Düşünce ve Sorularınız yorum bölümüme yazabilirsiniz.

Bizimle paylaşın.

submaksimal.com Ekibi olarak görüş, öneri ve sorularınıza çok önem veriyoruz.

Sosyal Medya adresiniz ile giriş yapabilir ya da sadece isim ve mailinizi girerek yorum yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

submaksimal.com Ekibi olarak pek çok konu hakkında bildiklerimizi sizlere aktarmaktan mutluluk duyuyoruz. 

bottom of page