Protein Tozu Nedir ? Protein Tozu Zararlı mı ?

Protein tozları konusuna başlamadan önce muhtemelen cevaplamak istediğiniz bazı sorular vardır. Örneğin “Protein tozları sizin için iyi mi?” ve “Protein Tozlarına gerçekten ihtiyacım var mı?” gibi soruları kendi kendinize soruyor olabilirsiniz. İhtiyacınız olan bilgileri bulmak bazen zor olabilir, Bu yüzden size bilimsel olarak yardımcı olabilmek için buradayız. Yazıma başlamadan önce parantez içinde yazılan sayılar sayfanın sonunda bulunan kaynakların hangisinden alıntı yapıldığını gösterir.


Çoğu insan kas kütlesini, gücünü ve fiziksel performansı artırmak için protein tozlarını bir şekilde tüketir (1). Burada, protein tozlarının ne işe yaradıklarını, sizin için iyi olup olmadıklarını inceleyeceğiz.

protein tozları, protein tozu zararlı mı

Bu makalede şunları bulacaksınız:

 • Protein Nedir?

 • En iyi protein kaynakları nelerdir?

 • Protein Tozları ne işer yarar?

 • Protein Tozlarını faydalı mı zararlı mı?

 • Protein Tozları kim için iyidir?

 • Protein Tozları sizi şişirir mi?

 • Protein Tozu kullanma hataları nelerdir?

 • Protein Tozlarının yan etkileri?


Protein Nedir?

Şu çok açıktır ki protein, herhangi bir spor ile uğraşan bireyler için en önemli makro besindir.  Proteinler kas dokumuzun yapı taşını oluşturan makro besinlerdir. Vücutta dokularının oluşumu, tamiri ,yaraların iyileşmesi, ısı ve enerji kaynağı olmaları gibi pek çok görevler olmasının yanında bir çok hormonun salgılanmasında, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmede ve diğer metabolik ve yapısal olayların düzenlenmesinde rol oynarlar..


En İyi Protein Kaynakları Nelerdir?

Vücudunuz, özellikle düzenli egzersiz ya da kuvvet antrenmanı yapıyorsanız kaslarınızı yeniden inşa etmek ve sizi güçlü tutmak için protein kullanır .Protein hem sizin için hem de fazla kalori tüketmeden doyabilmek için iyi bir tercihdir.

Protein, aşağıdaki besinlerde yoğun olmakla birlikte herhangi bir besinden kaynağından gelebilir:

 • Et (biftek, bizon, )

 • Tavuk (tavuk, hindi, ördek)

 • Yumurtalar!

 • Balık ve kabuklu deniz ürünleri (somon, ton balığı, karides).

 • Baklagiller (kuru fasulye, nohut).


Günlük Ne Kadar Protein Tüketmeliyim?

İhtiyaç duyulan protein miktarına ilişkin talepler sporcudan sporcuya, yapılan aktivitenin türüne ve amaca göre değişir.

Amacınıza bilimsel yollar ile hızlıca varmak istiyorsanız protein gereksinimleriniz hedeflerinize uygun olmalıdır.

Examine.com ekibinin protein üzerindeki ağır araştırılmaları özetle aşağıda ki gibidir;

Fazla kilolu veya obezseniz, kilogram başına 1.2-1.5 gram protein alımı günlük protein miktarı için idealdir . İdeal vücut ağırlığınızı veya yağsız kütlenizi anlamaya çalışmanıza gerek yoktur. Obezite hastaları üzerinde yapılan çalışmaların çoğu, bulgularını toplam vücut ağırlığına göre protein miktarı önerilmiştir.

İdeal Kilonun biraz üstünde iseniz ve eğer sağlıklı kilo vermek istiyorsak kilogram başına 1,8-2,7 gram protein idealdir.

Sağlıklı bir kiloya sahipseniz ve kas yapmak istiyorsanız kilogram başına 0.64-1.09 gram protein alımını hedefleyin.

 • Kilo alma ve hacim sırasında yeterli protein tüketerek , minimum yağ kazancı ile kas büyümesini sağlayabilirsiniz.

 • Kilo verme, kalori açığı veya kuvvet antrenmanı yaparken yeterince protein tüketerek , vücut yağını kaybederken sahip olduğunuz kas kütlesini koruyabilirsiniz hatta yağ yakarken kas kütlenizi bile arttırabilirsiniz.


Protein Tozları Ne İşe Yarar ?

Protein tozları egzersiz sonrası kas yapımına yardımcı olmak için kullanılır. Ayrıca kilo verirken veya yaşlanma sürecinden dolayı kas kaybını önlemek için proteinlerin önemli bir işlevi vardır (2). Antrenmandan sonra protein tozu tükettiğinizde, kaslarınızın iyileşmesi ve yeniden inşa edilmesi için gereken beslenme yapı taşlarını sağlanmış olur.(2)

Protein tozları vücudun pek çok görevine yardımcı olur; Bunlardan birisi kasların toparlanma sürecini hızlandırarak bir sonra ki yüklenmeyi hazır hale gelmektir. Bir diğer önemli nokta ise kas yapımında görevlidir.


Protein Tozu Türleri Nelerdir?

1) Peynir Altı Suyu Proteini , bu protein tozu türü en popüler, hazır ve ucuz protein takviyesidir. Peynir altı suyu tüm esansiyel amino asitleri içerir ve kıvrılmış ve süzülmüş sütün yan ürünlerinden biridir. Hem "konsantre" hem de "izole" formları vardır. Peynir altı suyu vücut tarafından emilimi kazein türü ile karşılaştırıldığında daha hızlıdır,

2) Kazein proteini sütün diğer yan ürünüdür ve tüm esansiyel amino asitleri içerir. Vücut tarafından peynir altı suyundan daha yavaş emildiğinden, birçok kişi uykudan önce kas büyümesinde artışa neden olacağı varsayılarak yatmadan önce kazein tüketir! Ancak bu çalışma [8] bir gün boyunca toplam protein tüketiminin protein zamanlamasından daha önemli olduğunu göstermektedir!

3) Yumurta Protein Tozları, tahmin ettiniz, yumurtadaki proteinden yapılır - Yumurta Protein Tozlar peynir altı suyu veya kazeini herhangi bir nedenden dolayı kullanamıyorsanız harika bir alternatif olabilir.


Piyasadaki Protein Tozu Çeşitleri

Konsantre protein

Konsantre protein içerik olarka %70 protein ve %30 karbonhidrat ve yağ içerir. Protein dışında da kalori almanıza sebep olur

İzole protein

İzole proteinler konsantre proteinlerden farklı olarak ekstra filtrelere uğrarlar ve karbonhidrat ve yağlardan bir nebze daha arıtılırlar. %90 protein içeriği ile bize sunulur.

Hidrolize protein

Hidrolize protein tozlarında ki işlem ise amino asit bağlarının kırılmasıdır . Bu sayede daha kolay sindirilir. Hidrolize proteinlerin fayfası budur.


Hızlı Özet Peynir Altı Suyu ve Kazein proteinlerinin her ikisi de sütten gelir ve her ikisi de kasın yeniden oluşturulmasına yardımcı olur. Peynir altı suyu, vücudunuz tarafından daha kolay emilir ve genellikle kazeinden daha ucuzdur, bu da Peynir Altı Suyu protein tozunu maliyet ve tüketim kolaylığı yüzünden tercih ettiğimiz protein haline getirir.

Egzersiz sonrası peynir altı